Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır?

Anasayfa / Çözümler / Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır?

Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır?

KETOJENİK DİYET NEDİR?

Ketojenik Diyet ve hatta GAPS diyetinin bir fazında kısa süreli ketojenik faza girilen ve sağlıklı yağlar ile probiyotiklerle zenginleştirilmiş, ayrıca kazein ve glutenden uzak durulan bir çeşit beslenme şeklidir. Eğer “Ketojenik diyet nedir?” derseniz,  kısaca; en az düzeyde karbonhidrat tüketerek vücutta yağların parçalamasını ve yağ asidi üretmesini hedefleyen diyet olarak tarif edilebilir. Peki niçin ketojenik diyet?  Çünkü vücudumuzda ortaya çıkan kötü huylu hücreler ketojenik ortamda yaşayamıyorlar.

1931 yılında Otto Warburg adındaki Alman bilim adamı kanser hücrelerinin enerji üretim yöntemlerinin değiştiğini, bu bağlamda sağlıklı hücrelerden farklılaştıklarını bulmuştu. buna göre kanserli hücreler normal hücreler gibi enerjilerini, hücrenin enerji ihtiyacının %95′ini karşılayan mitokondriyal oksidatif fosforilasyon  yerine glikoliz(glukozun yıkımı = şekerlerin sitoplazmada yıkımı) yoluyla elde ediyorlardı. 


Bu metabolik yol karbonhidratlarda (unlu şekerli besinler, meyve şekerleri, tahıllar) bulunan glukozun pirüvik asite kadar yakılması ile enerji elde edilmesine dayanan, oksijenin yetersiz olduğu durumlarda başvurulan verimsiz ve toksik bir yöntem olmasına rağmen kanserli hücreler ortamda yeterince oksijen olsa dahi enerji ihtiyaçlarını sadece bu yolla karşılıyorlar, mitokondrileri yokmuş gibi davranıyorlardı. bunun için de kanser hücreleri sürekli şeker ihtiyacı hissedip besinlerle aldığımız karbonhidratları hızlıca içlerine alıp hızlı bir şekilde çoğalmaktadırlar.


Bir taraftan da glikoliz sonucunda ortaya çıkan laktik asit, hücreleri bir arada tutan kollajen matrislerini parçalayarak tümöre neden olan kanserli hücrelerin kan dolaşımı ile vücudun başka yerlerine ulaşmasına neden olmaktadır.Oysa ki normal sağlıklı hücrelerin mitokondrileri iyi çalışmakta ve enerjilerini üretmek için illa ki karbonhidrat gereksinimi duymadan protein ve yağlardan da enerji elde edebilmektedirler. Bunun için kanserli hücreleri beslememe adına karbonhidrattan uzak durmak çok önemlidir.


En az düzeyde karbonhidrat tüketerek vücutta yağların parçalamasını ve yağ asidi üretmesini hedefleyen diyet olarak tarif edilen ketojenik diyette nelere dikkat edilmelidir:


1. Ketojenik diyette sabırlı olmak
Hayatımız boyunca vücudumuzun enerji kaynağı olarak karbonhidratları kullanma alışkanlığımızın oluşu diyetin ilk günlerinde bizi zorlayacaktır.Bu nedenle metabolizmamızın enerji için yağları kullanmaya alışması için ona biraz zaman tanımamız gereklidir.

Yapmanız gereken kararlı olmak ve ilk birkaç haftalık süreçte karbonhidrat yeme güdünüzü baskılamak.


2. Yeterli yağ tüketmek.

Özellikle hindistan cevizi yağı, zeytin yağı, yağlı etler , yağlı peynirler ve tereyağı tüketmeniz gerekmektedir.Ketojenik diyette aldığınız kalorilerin yüzde 75’inin yağlı besinlerden gelmesi gereklidir. Bunlara örnek olarak yumurta, avokado, hindistan cevizi yağı, zeytin yağı, tereyağı, yağlı peynirler ve yağlı etleri sayabiliriz.  Eğer yeteri kadar yağ almazsanız enerji seviyeniz düşer ve kısa zamanda bu diyeti bırakırsınız.
 

3. Abartısız protein tüketmek.


Ketojenik diyette fazla protein tüketme sonucunda glukoneogenez ( vücudun karbonhidrat sentezlemesi). Glukoneogenez ile  proteinlerin  glukoza dönüştürülmektedir. Bu da yağ yakım sürecini durdurur. Bu nedenle yağ oranı yüksek protein oranı düşük besinleri tercih etmek gerekmektedir.

 
4. Yeterli miktarda elektrolit almak.


Bu diyet sırasında vücudunuzdan sodyum, potasyum, ve mağnezyum kaybı olabilir. Bu da  yorgunluk, kabızlık, baş ağrısı gibi şikayetlere neden olacaktır. Bunu önlemek için; turşu , avokado, yeşil yapraklı sebzeler ve kavrulmamış kuruyemiş tüketimi çok önemlidir.


 

Tükettiğiniz hazır gıdaların içinde ; sükroz, fruktoz, mısır şurubu, laktoz, dekstroz, pirinç şurubu, maltoz, ,pekmez, şeker kamışı suyu varsa  ayrıca meyve suyu ve balda da karbonhidrat vardır, dikkatli olunuz.


Ketojenik diyet çeşitli hastalıkların etkilerini azaltmak için de uygulanan bir yöntem. Vücuda fazla karbonhidrat ve şeker alındığında enflamasyon (iltihap) artıyor ve bu enflamasyon, hücrelerin savunma mekanizmalarını bozuyor, çoğu zaman da hücrelerin ölmelerine neden oluyor. Bu hücrelerin bozulması ve ölmesi de pek çok hastalığa neden oluyor. Bu hastalıkların başında ise epilepsi ile diyabet geliyor.


Karbonhidrat seviyesini düşürmek, yağ ve proteini artırmak kanser hücrelerinin büyümesini de yavaşlatıyor. Şeker ve karbonhidrattan daha çok beslenen kanser hücreleri bunlara ulaşamadıkça büyümesi yavaşlıyor.


Bu diyette başlangıçta kabızlık problemi yaşayabilirsiniz ancak geçicidir. Sabahları 2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı içmeniz hem sizi ketojenik formda tutmak hem de kabız kalmanızı önlemek açısından faydalıdır. Bunula birlikte hergün kefir içmenizi önerilmektedir. Meyvelerde şeker olduğu için az kullanmanız gerekmektedir. Ancak çalı meyveleri; ahu dudu, böğürtlen, yaban mersini ve karadutun içerdiği flavonoidler sebebiyle antikarsinojenik(kanser önleyici) etkileri vardır. Bunula birlikte günde bir bardak suya bir limon sıkıp içmeniz vücudunuzdaki asidozu tedavi edicek ve size enerji verecektir.

Örnek Diyet:

Sabah:

 • Badem unundan yapılmış ekmek veya krep+kişisel tercihe göre pişirilmiş yumurta+ evde veya kasapta hazırlanmış doğal sucuk +pişmiş veya çiğ sebzeler + zeytin+ peynir+kelle paça çorbası+ limonlu açık çay+ 1veya 2 adet kuru erik veya kayısı

Öğlen: 

 • Et suyuna yapılmış çorba(icinde un veya tahıl yok) 
 • Çeşitli sebzelerle pişmiş güveçler köfteler veya kıymalı sebze yemekleri
 • Ev yapımı şalgam suyu 
 • Ayran yoğurt veya kefir
 • Sebze salataları

İkindi:

 • Yarım şeftali veya 5-6 üzüm veya eliniz büyüklüğünde ince karpuz
 • Zencefil, nane veya kekik çayı
 • Kabuklu yemiş

Akşam:

 • Öğle yemeği gibi veya sabah kahvaltısı gibi olabilir

Yatmadan önce:

 • Bir bardak kefir veya yoğurt
 • Hindistan cevizi sütü veya badem sütü
   

Instagram